XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
چکیده:   (294 مشاهده)
مقدمه: Nigella sativa (NS) در طب عامیانه پیشنهاد شده است که در دوران شیردهی اثرات مفیدی خواهد داشت. این مطالعه به منظور بررسی اثرات تغذیه با عصاره هیدروالکلی NS در طی شیردهی بر سطح پرولاکتین مادران و افزایش وزن فرزندان پروپیل تیوراسیل (PTU) ناشی از موشهای هیپوتیروئید و یوتیروئید انجام شد.
روش ها: چهل موش صحرایی باردار به طور تصادفی به 8 گروه تقسیم شدند و تحت درمان قرار گرفتند: (1) آب آشامیدنی معمولی به عنوان یک گروه کنترل. (2) 0.005٪ PTU در آب آشامیدنی ؛ (3-5) 100 ، 200 یا 400 میلی گرم در کیلوگرم عصاره آبی الکلی NS: عصاره به میزان 100، 200 و 400(6-8) میلی گرم در کیلوگرم  در آب آشامیدنی بدون PTU. مادران از روز اول پس از زایمان از طریق دوره شیردهی درمان های آزمایشی را دریافت کردند. فرزندان تا دو ماه اول زندگی خود به درمان های آزمایشی ادامه دادند. ده فرزند پسر از هر گروه به طور تصادفی انتخاب و در روزهای 10 ، 30 و 60 پس از زایمان وزن شدند. برای تعیین سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) ، تیروکسین و پرولاکتین ، نمونه خون از مادران پس از دوره شیردهی جمع آوری شد. در روز 60- پس از زایمان ، نمونه خون از فرزندان برای اندازه گیری سطح تیروکسین سرم جمع آوری شد.
یافته ها: PTU غلظت تیروکسین سرم مادران و سدهای آنها را در مقایسه با گروه شاهد کاهش داد (001/0> P) که با عصاره گیاه بهبود یافت (001/0> P). از نظر غلظت TSH اختلاف معنی داری بین دو گروه مشاهده نشد. از نظر طول دوره شیردهی و همچنین از نظر سطح پرولاکتین سرم بین PTU و گروه کنترل تفاوت معنی داری وجود نداشت. تمام دوزهای عصاره گیاه باعث افزایش مدت دوره شیردهی هر دو موش هیپوتیروئید و یوتیروئید در مقایسه با گروه کنترل و PTU که با غلظت پرولاکتین سرم همراه بود (P <0.001). این عصاره همچنین باعث افزایش وزن بدن موشهای صحرایی شد (P <0.01- P <0.001).
نتیجه گیری: در مطالعه حاضر ، وضعیت هیپوتیروئید ناشی از PTU در طول دوره شیردهی نشان داد که سطح پرولاکتین سرمی تغییر نمی کند. تجویز عصاره NS در طول دوره شیردهی باعث بهبود غلظت پرولاکتین در موشهای صحرایی کم کاری تیروئید و یوتیروئید ، دوره شیردهی طولانی مدت و افزایش وزن فرزندان شد.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/12/27 | پذیرش: 1400/3/3

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به Journal of Research in Health and Medical Sciences می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Research in Health and Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb